+48 32 781 84 56 lub +48 665 123 850 kontakt@project-travel.pl

Pozostając w temacie doboru dobrego kursu językowego, dziś znów zajmiemy się Twoim lektorem. Ustaliliśmy już, że narodowość nie jest kluczowym czynnikiem doboru nauczyciela, na co zatem warto zwrócić uwagę?

Znajomość języka

Nie jest tajemnicą, że osoba ucząca Cię języka obcego powinna go znać. 🙂 Ale co to właściwie znaczy – znajomość języka?
Przede wszystkim postaraj się dowiedzieć, w jaki sposób Twój lektor doszedł do obecnego poziomu (czyli co najmniej C1, to się rozumie samo przez się). Skończył filologię? Może jest absolwentem klasy dwujęzycznej? A może w ogóle po prostu mieszkał bardzo długo w danym kraju i stąd poznał język? Dlaczego jest to tak ważne – otóż istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie uczył Cię tymi samymi metodami, którymi on sam był uczony. Szukaj zatem kogoś z wykształceniem kierunkowym (czytaj: filolog) lub kogoś, kto ma za sobą porządny kurs w renomowanym ośrodku. Jeśli on był dobrze traktowany jako kursant, Ty też będziesz – i odwrotnie.

Podejście do kursanta

Kolejna szalenie ważna sprawa – Twoje samopoczucie na kursie. Nie jest to obowiązkowa lekcja w szkole, a kurs językowy, zatem coś, co wybrałeś dobrowolnie. Jeśli poświęcasz na kurs energię, czas wolny i przede wszystkim środki finansowe, to oczywistym jest, że chcesz czuć się na nim dobrze. Dobry lektor powinien nie tylko szanować Cię jako człowieka – co też jest oczywiste – ale wręcz motywować Cię samym sobą do dalszej nauki i pracy. Powinien zapalić w Tobie iskrę do dalszego zgłębiania wiedzy i sprawić, że z ochotą przyjdziesz na kolejne zajęcia. Wielokrotnie u nas, w Project School, słyszeliśmy historie naszych kursantów o złych doświadczeniach językowych z przeszłości. Lektor był zbyt wymagający, zadawał niemożliwie dużo pracy domowej lub odwrotnie – pokazywał, że w ogóle nie zależy mu na swoim uczniu. W takiej sytuacji moja rada jest jedna: uciekaj!

Kwalifikacje, kursy i szkolenia

Jeżeli coś jest naszą pasją, staramy poświęcać temu jak najwięcej czasu i stawać się jak najlepsi. Ustaliliśmy już, że wykładany język powinien być pasją Twojego lektora. Jak z każdą pasją – w posługiwaniu się językiem też zdobywa się kolejne „poziomy wtajemniczenia”. Samo hasło „mam C1 z angielskiego” nie powinno nigdy Ci wystarczyć – szukaj lektora, który potwierdzi swoją wiedzę certyfikatami, zdanymi egzaminami lub ukończonymi szkoleniami. Na dodatkowy plus zasługuje także lektor z wykształceniem pedagogicznym; kursy i szkolenia w zakresie metod nauczania też są bardzo pożądane. Podsumowując: czym więcej „papierków”, tym lepiej!

Metody nauczania

Gdybym zadała Ci pytanie: „jaki był najgorszy nauczyciel w Twoim życiu?”, odpowiesz bez problemu. Z marszu wymienisz przynajmniej kilka powodów, dla których ta osoba była słabym nauczycielem i prawdopodobnie nudnym człowiekiem. Twój lektor powinien być przeciwieństwem osoby, o której przed chwilą myślałeś. Co na to się składa? Przede wszystkim metody, z których korzysta.
Wszyscy przerabialiśmy „otwórzcie podręcznik i przeczytajcie czytankę” albo „macie tu 100 słówek, nauczcie się ich” i wszyscy równie mocno nie cierpieliśmy tego. 😉 Kurs językowy powinien być tego przeciwieństwem – to ma być dla Ciebie łatwa, przyjemna forma nauki. A na czym opiera się dobry kurs? Na dobrych metodach! Słuchanie muzyki, wspólne czytanie książek, dyskusje – wszelkie naturalne czynności, przez które (często nieświadomie) się uczysz. Kurs nie musi się na nich opierać, mogą być dodatkiem do realizowanego podręcznika; ważne jednak, by urozmaicać zajęcia.

Podsumowując: wcale nie jest łatwo znaleźć dobrego lektora – a gdybyś miał zrobić to sam, zajęłoby Ci to pewnie miesiące, jeśli nie lata. Na szczęście dobra szkoła językowa zrobiła to już dawno temu za Ciebie; proponowana Ci kadra to zwykle fachowcy i profesjonaliści w swojej dziedzinie. Przykładowo my w Project School współpracujemy tylko z doświadczonymi, „zaprawionymi w boju” lektorami, którzy wypuścili spod swoich skrzydeł rzeszę studentów. Jeśli szukasz dobrego jakościowo, a przy tym przystępnego cenowo kursu, nie szukaj dalej – wpadnij do Project School! 🙂